“Müharibə cinayətinin Xocalı şahidi. Ermənistan müttəhim kürsüsündə” kitabı gürcü dilinə tərcümə olunub
SOCAR-ın Gürcüstan nümayəndəliyinin Batumi şəhərindəki ofisində gürcü dilinə tərcümə olunmuş “Müharibə cinayətinin Xocalı şahidi. Ermənistan müttəhim kürsüsündə” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın Batumidəki baş konsulluğunun təşkil etdiyi mərasimdə konsulluğun və SOCAR-ın əməkdaşları, Azərbaycan və gürcü ictimaiyyətinin nümayəndələri, elm xadimləri iştirak ediblər.
Baş konsul Rəşad İsmayılov bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində nəşr olunan “Müharibə cinayətinin Xocalı şahidi: Ermənistan müttəhim kürsüsündə” kitabı ilk dəfə 2014-cü ildə ingilis dilində Londonda işıq üzü görüb. Sonra rus və fransız dillərinə tərcümə olunan bu kitabda Xocalı faciəsi ilə bağlı Qərb və Rusiya mətbuatında dərc olunmuş məqalələr, fotoşəkillər və digər çoxsaylı araşdırma materialları toplanıb. Baş konsulluğun təşəbbüsü ilə gürcü dilinə tərcümə olunan bu kitab Gürcüstan ictimaiyyətinin ermənilərin Azərbaycan torpaqlarında törətdikləri vəhşiliklər barədə məlumat almalarında mühüm vasitə olacaq.
Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət barədə məlumat verən diplomat deyib ki, dövlətimizin başçısının səyi nəticəsində torpaqlarımız tezliklə işğaldan azad olunacaq, cinayətkarlar layiqli cəzalarını alacaqlar.
Kitabın gürcü dilinə tərcüməçisi, tarix elmləri doktoru Quram Marxuliya deyib ki, uzun illər Azərbaycan və gürcü xalqlarına qarşı ərazi iddiası ilə çıxış edən ermənilər öz çirkin niyyətlərinə çatmaq üçün ən ağır vasitələrə əl atıblar. Hələ sovetlər dövründən də qabaq başlamış bu iddialar barədə yazılı məlumatlar yalnız arxivlərdə olduğu üçün geniş ictimaiyyətin bundan xəbəri yoxdur. Ona görə də bu cür kitablar çoxaldılmalı və mənfur qonşularımızın iç üzü dünya ictimaiyyətinə çatdırılmalıdır.
Müəllif vurğulayıb ki, Gürcüstan parlamenti də Xocalı faciəsini əsl soyqırımını kimi tanımalı, bu hadisələrə lazımi hüquqi-siyasi qiymət verilməli, cinayətkarlar ən ağır cəza almalıdırlar.
Tanınmış tarixçi alim Rostom Quntaişvili Xocalı soyqırımı ilə 1921-ci il fevralın 25-də Gürcüstan ərazisində törədilmiş qırğınları təhlil edib. O, hər iki faciənin eyni qüvvələr tərəfindən törədildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, dünyada hökm sürən ikili standartlara son qoyulmalı, Xocalı faciəsini törədən, dövlətlərin beynəlxalq hüquq tərəfindən təsbit edilmiş sərhədlərini silah gücünə dəyişmək istəyən və bununla da Helsinki razılaşmasının məlum müddəalarını kobud şəkildə pozan Ermənistan hakimiyyəti, erməni siyasətçiləri və onların havadarları layiq olduqları cəzanı almalıdırlar. O, Xocalı faciəsinin səbəb və nəticələrini daha dərindən öyrənmək və günahkarların cəzalandırılmasına nail olmaq üçün BMT-nin xüsusi komissiyasının yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra Batumidəki Azərbaycan İcmasının sədri Vidadi Axundov, “Adjara.PS” qəzetinin redaktoru Cemal Meqrelidze və başqaları çıxış edərək Xocalı faciəsi və erməni millətçilərinin Azərbaycan və gürcü xalqlarına qarşı törətdikləri ağır cinayətlər barədə danışıblar.

The book named “Khojaly witness of a war crime. Armenin in dock” was translated into Georgian language
The presentation of the book named “Khojaly witness of a war crime .Armenin in dock”  which  translated into Georgian language was held in SOCAR’s Georgian representation office in Batumi.
The employees of Consulate General and SOCAR,Georgian and Azerbaijan public figures,scientists attended in this ceremony organized by the Consulate General of Azerbaijan Republic in Batumi.
Consul General Rashad Ismayilov said that in the frame of Vice President of Haydar Aliyeva Foundation Leyla Aliyeva’s initiative in “ Juctice for Khojaly” international campaign that book was published for the first time in2014 In London.Then the book was translated into French and Russian collected Western and Russian media articles about Khojaly tragedy,photos and other investigations materials.
With the initiative efforts of Consulate General this book was translated into Georgian language and it will be an important tool to Georgian community about crimes commited by Armenians against Azerbaijan.
Rashad Ismayilov informed about Ilham Aliyev’s purposal policy for showing Khojaly realities to world community and said that with the efforts of President the occupied land will be liberated soon,the criminals will be punished.
Georgian translator of the book,Historical scineces doctor Guram Marhulia said that Armenians commited hard crimes against to Azerbaijan and Georgian people for achieving their aims.Because of being written information in archives public doesn’t know about these claims which begun in Soviet periouds. Therefore this kind of books should be enlarged and world community our nasty neighbour’s inner face.
Author emphasized that Georgian Parlament should recognize Khojaly tragedy as genocide,these events should be given the necessary political and legal assesments,offenders  will get the most severe punishment.
Well known historian Rostom Guntaishvili has analyzied massacres committed by Armenians on 25 February in 1921 in Georgia.He said that both tragedies were committed by the same forces.That said double standarts prevailing in the world must be stopped,change state borders identified by international law,violiting the provisions of the Helsinki agreements,for these Armenian government, Armenian poticians and their supporters must be punished they deserve.He stressed the importence of establishment of UN special commission for learning the causes and consequences of Khojaly genocide and punish guilters.
Then the Chairman of Azerbaijani communityin Batumi Vidadi Akhundov,editor of “Adjara P.S.”newspaper Jamal Meqrelidze and others talked about Khojaly tragedy and other crimes againsdt Azerbaijan and Georgian people by Armenian separatists.