Batumi şəhərində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirildi
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə əlaqədar mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının Batumi şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən tədbir keçirilib.
Tədbir ümummilli liderin konsulluqda yerləşən büstü önünə əklilin qoyulması və onun xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Konsulluqda, Baş konsul Rəşad İsmayılov, Batumi Dövlət Universitetinin Beynəlxalq hüquq, Beynəlxalq münasibətlər üzrə təhsil alan 30 nəfərdən ibarət tələbələri qəbul etmiş, onlara Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki parlaq ictimai-siyasi fəaliyyətindən bəhs etmışdir.
Bundan sonra, Şota Rustaveli adına Batumi Dövlət Universitetində Ümummilli Liderin adını daşıyan “Heydər Əliyev adına Azərbaycanşünaslıq Mərkəzi” –nin acılışı olub. Acılışda iştirakçıları salamlayan Baş konsul Rəşad İsmayılov Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində göstərdiyi xidmətləri xatırladıb və məhz onun səyləri nəticəsində Azərbaycanın dünya ictimaiyyəti arasında öz layiqli yerini tutduğunu qeyd edib. Ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində ölkənin üzləşdiyi problemlərin həllində, möhkəm iqtisadi inkişafın əsasının yaradılmasında və tarazlaşdırılmış xarici siyasət kursunun təyin edilməsində Heydər Əliyevin əvəzedilməz rolunu vurğulayan baş konsul onun tərəfindən əsası qoyulan inkişaf strategiyasının Azərbaycanı regionun lider ölkəsinə çevirdiyini bildirib.
Baş konsul Rəşad İsmayılov “Heydər Əliyev adına Azərbaycanşünaslıq Mərkəzi”–nin yaradılmasının iki ölkə arasında elm, təhsil, mədəniyyət, humanitar və digər əlaqələrə dair konfrans və sərgilərin keçirilməsi, universitetin tələbələri üçün Azərbaycan ədəbiyyatı, tarixi və mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olmağı baxımından son dərəcə vacib olduğunu bildirib.
Acarıstan Muxtar Respublikasının Ali Sovetinin sədri Aftandil Beridze çıxış edərək, əfsanəvi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında müstəsna xidmətlərindən danışdı.
Tədbirdə Acarıstan Muxtar Respublikasının Ali Sovetinin sədri Aftandil Beridze və digər dövlət rəsmiləri, Acarıstan Muxtar Respublikasının Təhsil, Mədəniyyət və İdman naziri Qiya Tavamaishvili, Batumi şəhərinin meri Georgiy Yermakov, Türkiyə Respublikasının və İran İslam Respublikasının Baş Konsulluqlarının əməkdaşları,Batumi Dövlət Universitetinin rektoru, Acarıstan Muxtar Respublikasının hökumət aparatının və nazirliklərinin, “SOCAR-Georgia” şirkətinin əməkdaşları, muxtar respublikanın ziyalıları və Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak etdilər.

An event dedicated to 93rd birthday anniversary of National leader Haydar Aliyev was held in Batumi
An event dedicated to 93rd birthday anniversary of National leader Haydar Aliyev was held  in Consulate General of Azerbaijan Republic in Batumi,May 10.
The event began with putting flowers in front of H.Aliyev’s memorial bust erected in ConsulateGeneral and a minute’s silence in his memory.
Consul General Rashad Ismayilov met 30 students studying in Batumi State University International law and International Relations faculty and made a speeech about H.Aliyev’s brilliant socio-political activity in Azerbaijan history
After this “Azerbaijan Center named after Haydar Aliyev”has been opened in Batumi Shota Rustavelli State University.Welcoming participants of opening ceremony Consul General Rashad Ismayilov spoke about H.Aliyev’s services in strenthing Azerbaijan state and noted that in the result of his efforts Azerbaijan occupied its rightful place in the world community.Empahisizing H.Aliyev’s role in solving problems facing the country in the aerly 90’s of last century,establishing balanced foreign policy Consul General said that development strategy founed by H.Aliyev made Azerbaijan as leading country in the region.
Consul General R.Ismayilov stressed the importance of “Azerbaijan center named after haydar Aliyev” and said that it would be very important for learning Azerbaijan’s history,culture and literature by the students of Batumi State University.
Avtandil Berridze,the chairman of Supreme Council of Adjara Autonomous Republic spoke about H.Aliyev’s legendary role for people of Azerbaijan.
Avtandil Beridze,the chairman of Supreme Council and other officials,Education,Culture and Sports Minister of Adjara Autonomous Republic Gia Tamasihvili,mayor of Batumi George Ermakov,employes of Consulate General of Turkey and Iran Islamic Republic,rector of Batumi State University,employees of Adjara Autonomous Republic goverment and ministers,”Socar-Georgia”company,ant other intelectuals and members of Azerbaijan community attended at the event.
Following the speeches a film dedicated to H.Aliyev’s life and political activities was shown.
The event hold in Batumi was demonstrated  on “Adjara TV” channel. http://ajaratv.ge/news/ge/887/haidar-alievis-sakhelobis.html