Acarıstan Muxtar Respublikası hökumətinin yeni sədri Zurab Pataradze ilə görüş keçirilmişdir
2016-cı ilin 05 avqust tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstanın Batumi şəhərindəki Baş konsulu Rəşad İsmayılov  və Acarıstan Muxtar Respublikası Hökumətinin sədri Zurab Pataradze arasında görüş keçirildi. İlk növbədə Rəşad İsmayılov dəvətə görə Hökumət sədrinə dərin minnətdarlığını bildirdi və bu vəzifəyə yeni təyin olunması münasibətilə onu təbrik edərək gələcək işlərində ona uğurlar arzu etdi.
Səmimi şəraitdə keçən görüş zamanı Baş Konsul Respublikamızda aparılan daxili və xarici siyasət, dost və qonşu Gürcüstanla ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və ölkəmiz üçün bu əlaqələrin vacib əhəmiyyət kəsb etməsindən danışdı. O, Azərbaycan-Gürcüstan dostluq və yaxın qonşuluq münasibətlərinin qədim tarix və ənənəyə malik olduğunu və yüksək səviyyəli görüşlər zamanı əldə olunan razılaşmaların və qəbul edilən qərarların icrasının bu münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi işinə xidmət etdiyini bildirdi. Bununla yanaşı ölkələrimiz arasında həyata keçirilən qlobal layihələrin regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından da önəmi qeyd edildi. Eyni zamanda  Azərbaycan və Gürcüstan arasında siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə dair müzakirələr edildi. Hər iki tərəf qeyd etdi ki, hazırda ticarət-iqtisadi, səhiyyə və təhsil sahəsində mövcud olan  əlaqələr əməkdaşlığın böyük potensiala malik olduğunu göstərir. Xususilə hər iki respublikanın ali təhsil müəssisələri-Batumi Dövlət Universiteti və Memarlıq və İnşaat Universiteti, həmçinin Naxçıvan Dövlət Universiteti arasındakı əlaqələr təhsil sahəsində əməkdaşlıq üçün möhkəm bünövrə yaratmışdır. Bununla yanaşı qeyd olundu ki, səhiyyə sahəsində əlaqələr də ilbəil inkişaf etməkdədir və bu sahədəki əlaqələr hər iki tərəfdən yetişməkdə olan nəslin sağlam böyüməsinə göstərilən qayğının ifadəsidir.
Zurab Pataradze bildirdi ki, Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinin tərkib hissəsi kimi Naxçıvan Muxtar Respublikası  və Acarıstan Muxtar Respublikası  arasındakı əlaqələrin rolu da danılmaz faktdır. Bu mənada o, bir daha hər iki muxtar qurum arasında 2012-ci ildə imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan və Gürcüstanın Batumi şəhərləri arasında Qardaşlıq və əməkdaşlığa dair Memorandum”un vacibliyini vurğuladı. Naxçivan-Batum avtobus marşrutunun hər iki tərəf arasında turizm əlaqələrinin inkişafına təkan verəcəyini bildirdi. Hökumət sədri strateji dostluq əlaqələrinin bundan sonra da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların mövcudluğunundan danışdı və bu əlaqlərin daha möhkəm və davamlı olmasına dair səylərini artıracağını bildirdi.

Consul General of the Republic of Azerbaijan in Batumi met with the Chairman of Ajara AR Government
August 05, 2016, Consul General of the Republic of Azerbaijan in Batumi, Georgia Rashad Ismayilov met with the Head of Government of Adjara Autonomous Republic, Zurab Pataradze. First of all, Rashad Ismayilov  expressed his deep gratitude for the invitation to the Head of Government and congratulated him on the occasion of the newly-appointed  and wished him success in his future work.
During the meeting, the Consul General informed about the domestic and foreign policy of the Republic, the development of friendly bilateral relations with Georgia and the importance of these relations for our country. He said that close relations between Azerbaijan and Georgia had ancient history and tradition, and the implementation of the agreements and decisions adopted during the high-level meetings contributed to the further strengthening of these relations. In addition, he stressed that global projects carried out between the two countries were important for the expansion of regional cooperation. At the same time, the current situation of the political, economic and cultural cooperations between Azerbaijan and Georgia and the issues of mutual interests were discussed. Both sides noted that, at present, relations in the field of trade-economic, health and education show there was great potential for cooperation. The relations between higher education institutions from both Republics -the Batumi State University and The Architecture and Construction University, as well as  Nakhchivan State University have created a solid foundation for cooperation in the field of education. In addition, it was noted that year by year  relations in the health sector were improving and the relationship in this area was the expression of the attention being paid to healthy growth from the both sides.
Zurab Pataradze said that, as part of the Azerbaijan-Georgia relations the role of the relationship between Nakhchivan Autonomous Republic and Adjara Autonomous Republic is undeniable. In this context, he stressed the importance of "A memorandum of the brotherhood and cooperation between the cities of Batumi and Nakhchivan " signed in 2012 between the two autonomous republics. Nakhchivan-Batumi bus route that would contribute to the development of tourism relations between the two sides. The Head of the government stressed the existence of good opportunities for further expansion and said that he would increase their efforts to more robust and sustainable relations.