Nazirlər Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsipləri əsasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyi və ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafında xalqlarımız arasındakı tarixi dostluq əlaqələrinin danılmaz rolunu qeyd etdilər.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu, yüksək səviyyədə həyata keçirilən səfərlər və siyasi məsləhətləşmələrin əməkdaşlığının inkişafına mühüm töhfə verdiyi vurğulandı.
Nazirlər Azərbaycan və Gürcüstanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Nizamnaməsinə uyğun olaraq, bir-birilərinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiklərini xüsusi qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi barədə gürcüstanlı həmkarına məlumat verdi və qeyd etdi ki, Azərbaycan bütün beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən dövlət başçıları səviyyəsində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən qəbuledilməz və qeyri-davamlı hesab edilən mövcud status-kvonun dəyişdirilməsi üzrə substantiv danışıqların tərəfdarıdır. Nazir bildirdi ki, münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistan qoşunları işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı və hərbi işğal faktına son qoyulmalıdır. Əlavə etdi ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həll edilməsi regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olmasını təmin edəcəkdir.
Görüşdə enerji və nəqliyyat sahəsində iki ölkə arasında əməkdaşlığın iri-miqyaslı və qarşılıqlı faydalı layihələrin və proqramların həyata keçirilməsi üçün imkanlar yaratdığı, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum neft-qaz kəmərlərinin uğurlu təcrübəsi əsasında Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan Cənub Qaz Dəhlizinin icrası istiqamətində ölkələrimiz arasında fəal əməkdaşlığın olduğu qeyd olundu.
Nazirlər Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yol xəttinin inşasının tezliklə başa çatdırılması üçün səylərin gücləndirilməsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi apardı, birgə mühüm infrastruktur layihələri həyata keçirən Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında artıq formalaşmış üçtərəfli tərəfdaşlıq mexanizminin mühüm əhəmiyyətini qeyd vurğuladılar. Nazirlər BTQ layihəsi üzrə beynəlxalq platformalarda birgə təqdimatların davam etdirilməsi təcrübəsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Nazirlər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı və bu xüsusda Hökumətlərarası birgə komissiyanın fəaliyyətinin intensivləşdirilməsi məsələsini müzakirə etdi və iki ölkə arasında müdafiə, hüquq-mühafizə, terrorizmə qarşı mübarizə, xüsusi əhəmiyyətli infrastrukturun qorunması kimi sahələrdə aidiyyəti qurumların iştirakı ilə sıx əməkdaşlığın mövcudluğunu ifadə etdilər.
Görüşdə o da qeyd olundu ki, iki ölkənin parlamentləri arasında əlaqələr, qanunverici orqanların rəhbərləri səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər və parlamentlərarası işçi qruplarının fəaliyyəti əməkdaşlığımızın vacib tərkib hissəsi olaraq, onun inkişafına töhfə verir. Bildirilib ki, indiyədək iki ölkə arasında 110-dək müxtəlif sənəd imzalanmış və ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi üçün 15 sənəd baxılmaqdadır.
Tərəflər Azərbaycan və Gürcüstan arasında beynəlxalq və regional təşkilatlar, o cümlədən BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM çərçivəsində mövcud əməkdaşlığın və qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Görüşdə həmçinin, təhsil, mədəniyyət, gənclər, səhiyyə, ətraf mühit, turizm, idman sahələrində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirilməsi, birgə turizm marşrutlarının işlənib hazırlanması kimi məsələlər də nəzərdən keçirildi. İki ölkənin dövlət informasiya agentlikləri və KİV nümayəndələrinin qarşılıqlı səfərləri və birgə proqramların hazırlanması məsələsinə də toxunuldu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mikheil Janelidze, Foreign Minister of Georgia within his official visit to Georgia on August 29, 2016.
The Ministers noted the strategic partnership ties Azerbaijan and Georgia based on the principles of friendship, mutual respect and good neighborly relations are in a state of constant development, as well as historical bonds friendship shared by the peoples of Azerbaijan and Georgia plays an indispensable role in the enhancement of mutually beneficial cooperation between our countries.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the development of political dialogue and mutual understanding between our countries. The mutual high-level visits and regular political consultations give further impetus to the promotion of our ties to the qualitatively new levels.
The parties emphasized that Azerbaijan and Georgia support each other's territorial integrity and sovereignty in the framework of their internationally recognized borders according to the norms and principles of the international law.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his Georgian counterpart about the negotiation process towards the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict. “Azerbaijan stands for the substantive negotiations on the resolution of this conflict. The current status-quo is unacceptable and unsustainable, as it was repeatedly stated by the OSCE Minsk Group co-chairs at the heads of state level. In order to achieve progress in the settlement of the conflict, the occupying forces have to be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan in an unconditional and full manner and the fact of military occupation must be ceased in accordance with the resolutions of UN Security Council. The resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict would guarantee durable peace and security in the region”.
During the meeting it was mentioned that the cooperation between the two countries in the fields of energy and transport provided opportunities for the implementation of large-scale projects of mutual benefit. Building upon the successful experience of Baku-Tbilisi-Jeyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum oil and gas pipelines our countries are taking active measures towards the implementation of Southern Gas Corridor which plays an important role in European energy security. The ministers exchanged views to continue their steadfast efforts to fulfill the soonest completion Baku-Tbilisi-Kars railway project. The sided stated that the trilateral partnership mechanism forged between Azerbaijan, Georgia and Turkey is a platform for implementation of important large scale projects. They underlined the importance to continue joint presentations at the international platforms on the Baku-Tbilisi-Kars project.
At the meeting the development of economic-trade relations and intensification of the work of Inter-Governmental Joint Commission was also discusse. They noted the close cooperation in the spheres of defense, law enforcement, counter-terrorism, protection of critical infrastructure between the relevant structures of two countries.
The ministers noted that the parliamentary relations are important component of our wide encompassing cooperation. In the regard, the relationship between the parliaments of the two countries, mutual visits at the level of Speakers of Parliament and activities of inter-parliamentary Working Groups was mentioned. They stated that the legal base of our cooperation is comprehensive. Around 110 different documents have been signed between the two countries. For expansion of bilateral legal-treaty framework 15 documents are under consideration.
The ministers highlighted the importance of continuing cooperation and mutual support in the framework of international and regional organizations, including the United Nations and its specialized agencies, OSCE, Council of Europe, BSEC, GUAM and others. The positions of the two countries in relation to the issues of the international agenda are similar.
At the meeting the sides reviewed the issues such as advancing the cooperation in the areas of education, culture, youth, health, environment, tourism and sports, holding mutual cultural days and developing joint tourist routes, as well. They also touched upon the issues of mutual visits and joint programs of state news agencies and media representatives of the two countries.