აზერბაიჯანის დღე აღინიშნა
შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში აზერბაიჯანის საერთო ეროვნული ლიდერის ჰეიდარ ალიევის დაბადების 88 და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო დამოუკიდებლობის 20 წლისთავისადმი მიძღვნილ საზეიმო მიღებას აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან ვარშალომიძე, ქალაქ ბათუმის მერი რობერტ ჩხაიძე, აჭარის განათლების  კულტურისა და სპორტის
მინისტრი გია აბულაძე, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, პროფესორ-მასწავლებლები და სტუდენტები ესწრებოდნენ. აზერბაიჯანის დღე უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა ალიოშა ბაკურიძემ გახსნა
_ ჩვენ ვართ ორი მოძმე ქვეყანა, ორი მოძმე ერი, ხალხი, რომლებიც ჭირსა თუ ლხინში ერთმანეთის გვერდში ვდგავართ. ვფიქრობ, ორ ქვეყანას შორის არსებული მეგობრული ურთიერთობები და მრავალმხრივი თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება და გაღრმავდება, - აღნიშნა ალიოშა ბაკურიძემ.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ბათუმში ჰუსეინ ნაჯაფოვმა საზეიმო მიღებაზე მოხსენება  `აზერბაიჯანი: ისტორია და თანამედროვეობა~ წაიკითხა. დიპლომატმა ვრცლად ისაუბრა ქვეყნის ეკონომიკურ და კულტურულ განვითარებაზე და მის ტურისტულ პოტენციალზე, იმ მიღწევებზე, რომლებსაც აზერბაიჯანმა ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში მიაღწია. ასევე ორ ქვეყანას შორის არსებულ მეგობრულ ურთიერთობებსა და თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივებზე.
_ მსგავსი გაცნობითი ხასიათის შეხვედრები სხვადასხვა რეგიონში გაგრძელდება. მოხარული ვარ, რომ ქართველი მეგობრები შემოგვიერთდნენ და ერთად აღვნიშნავთ ჰეიდარ ალიევის 88 წლის იუბილეს. საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაფართოვდება. - აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას აზერბაიჯანის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ბათუმში ჰუსეინ ნაჯაფოვმა.
აზერბაიჯანის დღის ფარგლებში გაიხსნა ჰეიდარ ალიევის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი ფოტოგამოფენა, ასევე შედგა დოკუმენტური ფილმის `როცა ვსაუბრობთ აზერბაიჯანზე~ ჩვენება, რომელშიც ასახული იყო აზერბაიჯანის ისტორია, მისი პრეზიდენტისა და პირველი ლედის მოღვაწეობა. უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის ბაზაზე აზერბაიჯანის რესპუბლიკის გენერალურმა საკონსულომ ,,ჰეიდარ ალიევის წიგნადი ფონდი" დააარსა.

Batumi hosts 'Day of Azerbaijan' dedicated to 88th birthday of Azerbaijan's National Leader Heydar Aliyev
The Consulate General of Azerbaijan has held a ceremonial event "Day of Azerbaijan" at the Batumi State University in connection with the 88th birthday of Azerbaijan's National Leader Heydar Aliyev, and the 20th anniversary of State Independence of the Republic.
The event was attended by Chairman of Government of Autonomous Republic of Adjara L. Varshalomidze, the mayor of Batumi, R. Chkheidze, Minister of Cultur and Education G. Abuladze, Agriculture Minister D. Surmanidze, ranking officers of the government and ministries, heads of diplomatic missions accredited in Batumi, the professors, teaching staff of Batumi State University, students of universities, as well as representatives of public and media in Adjara.
The Consul General Huseyin Najafov delivered a report on the topic "Azerbaijan: History and Modernity". In his report, Najafov told about the rich, centuries-old history and culture of Azerbaijan, the history and current state of Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
He noted that economic, political and diplomatic achievements of Azerbaijan over the years have been inextricably linked with the name of National Leader Heydar Aliyev. As a result of economic reforms initiated by National Leader Heydar Aliyev and successfully continued by
President Ilham Aliyev, today Azerbaijan has become one of the most rapidly developing countries in the world, said Najafov.
The guests at the event were presented a photo exhibition on the life and activities of Heydar Aliyev, as well as a documentary film "When we say Azerbaijan.