2020 წლის 27 სექტემბერს, დაახლოებით 06:00 საათზე, სომხეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის უხეშად დარღვევით, დიდი კალიბრის იარაღიდან
განცხადება
2020 წლის 27 სექტემბერს, დაახლოებით 06:00 საათზე, სომხეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის უხეშად დარღვევით, დიდი კალიბრის იარაღიდან, ნაღმტყორცნებიდან და სხვადასხვა კალიბრის არტილერიიდან ინტენსიურად დაბომბეს აზერბაიჯანის არმიის პოზიციები ფრონტის ხაზზე, ტერტერის რაიონის სოფელი გაპანლი, აგდამის რაიონის სოფელი ჩირაგლი და ორთა-გარავანდი, ალხანლის სოფლები, ფიზულის რაიონის შუკურბეილი და ჯაბრაილის რაიონის სოფელი ჯოჯუგ მარჯანლი.
სომხეთის შეიარაღებული ძალების მიერ დასახლებული პუნქტებისა და ობიექტების ინტენსიური საარტილერიო დაბომბვის შედეგად დაიღუპა და დაიჭრა მშვიდობიანი მოსახლეობა და სამხედრო მოსამსახურეები, დაზიანდა მრავალი სახლი და სამოქალაქო ობიექტი.
სომხეთის მხრიდან მშვიდობიანი მოსახლეობის მიმართ კიდევ ერთი გააზრებული დამიზნება, საერთაშორისო სამართლის, მათ შორის საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის და ჟენევის კონვენციების შესაბამისი დებულებების უხეში დარღვევაა.
სომხეთის მიერ 822, 853, 874 და 884 გაეროს უსაფრთხოების საბჭოს რეზოლუციის შეუსრულებლობა, იგნორირება 2006 და 2008 წლებში მიღებული გენერალური ასამბლეის რეზოლუციის "აზერბაიჯანის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ვითარების შესახებ",გაეროს, მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციისა და სხვა გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაციების გამოძახილი პანდემიასთან დაკავშირებით, აგრეთვე საერთაშორისო უფლებების პრინციპებისა და ნორმების, და მისი აგრესიული და დამპყრობლური პროვოკაციული მოქმედებების გაგრძელება, რეგიონში უფრო საშიში სიტუაციის შექმნა, ადამიანის ძირითადი უფლებების უხეში დარღვევა,მათ შორის სიცოცხლის უფლება,მკაცრად უნდა დაიგმოს საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და მშვიდობისმოყვარე სახელმწიფოების მიერ, ხოლო სომხური აგრესია უნდა შეჩერდეს.
საერთაშორისო ორგანიზაციებმა და მსოფლიო საზოგადოებამ უნდა მიიღონ შესაბამისი ზომები, გადადგან აუცილებელი გადამწყვეტინაბიჯები და მიიღონ სასწრაფო ზომები გაეროს მიერ აღიარებული ჩვენი რესპუბლიკის ოკუპირებული ტერიტორიების გასათავისუფლებლად, სწორად შეაფასონ სომხეთის მიერ აზერბაიჯანში ჩადენილი დანაშაულებები და ხელი შეუშალონ საერთაშორისო სამართლის დარღვევას, აგრეთვე აღადგინონ მთლიანი ყარაბაღის კონფლიქტის შედეგად ჩვენი თანამემამულეების დარღვეულ ძირითადი უფლებები და თავისუფლება.

On September 27, 2020, at around 06:00 am, the Armenian Armed Forces, grossly violating the ceasefire regime, intensively fired at the positions of the Azerbaijani Army in the frontline zone
Gapanli village of Tartar district, Chiragli and Orta Garavand villages of Aghdam district, Alkhanli, Shukurbeyli villages of Fuzuli district and Jojug Marjanli village of Jabrayil district with large- caliber weapons, mortars and artillery of various calibers.
As a result of the shelling of settlements and dwellings of compact living of the civil population by the Armenian Armed Forces, civilians and servicemen have been killed and wounded, and numerous houses and civilian objects were severely damaged.
Armenia’s deliberate targeting civilians again is a gross violation of
international law norms, international humanitarian law and the relevant provisions of the Geneva Conventions.
This is to be condemned by international organizations and peace-loving
states that Armenia, which fails to fulfill the UN Security Council Resolutions
#822, #853, #874, and #884, and ignores the resolutions of the UN General
Assembly of 2006 and 2008 “On the situation in the occupied territories of Azerbaijan”, the appeals addressed by the UN, the World Health Organization and other influential international organizations in connection with the current COVID-19 pandemic, as well as the norms and principles of international law, continues to commit acts of aggression and occupation in order to create a more dangerous situation in the region by grossly violating fundamental human rights, including the right to life, and the Armenian aggression must be stopped.
On international organizations and the world community to make appropriate efforts, to take the necessary decisive steps and carry out urgent
measures to liberate the UN-recognized territories of our republic, give a proper legal assessment to the crimes committed by Armenia in Azerbaijani lands and prevent violations of international law, as well as to restore the fundamental rights and freedoms of our compatriots violated as a result of the