ბათუმში 28 მაისი – რესპუბლიკის დღე აღინიშნა
28 მაისი – რესპუბლიკის დღესთან დაკავშირებით ქალაქ ბათუმში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის გენერალური საკონსულოს მიერ ჩატარებულ იქნა სადღესასწაულო ცერემონია.
ცერემონიაში მონაწილეობა მიიღეს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანდაცვისა და მოსახლეობის სოციალური დაცვის მინისტრმა ნუგზარ სურმანიძემ, ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა დავით ბალაძემ, სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ზაურ ფუტკარაძემ, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა გია თავამაიშვილმა, ქალაქ ბათუმის საბჭოს დეპუტატებმა, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სამთავრობო აპარატის პასუხისმგებელმა თანამშრომლებმა, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა მერაბ ხალვაშმა, თურქეთის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა იასინ თემიზქანმა და საკონსულოს თანამშრომლებმა, ირანის ისლამური რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა ჰოსეინ მაშჰადიმ, ქალაქ ბათუმში კომპანია სოკარის საქართველოს წარმომადგენლობის თანამშრომლებმა, ფოთის პორტის ყულევის ტერმინალის თანამშრომლებმა, მ. ფ. ახუნდოვის სახელობის საქართველო–აზერბაიჯანის საქველმოქმედო საზოგადოების თავმჯდომარემ ვიდადი ახუნდოვმა და აზერბაიჯანული სათვისტომოს წევრებმა, “AcaraTV”–ს მთავარმა რედაქტორმა სოსო სტურუამ და ბათუმში მოქმედი სხვა სათვისტომოების წარმომადგენლებმა.
ცერემონიის დასაწყისში გაჟღერდა ორი ქვეყნის სახელმწიფო ჰიმნები.
ცერემონიის გახსნის სიტყვაში გენერალურმა კონსულმა რაშად ისმაილოვმა აღნიშნა, რომ 1918 წლის 28 მაისს მიღებული „დამოუკიდებლობის დეკლარაცი“ით მუსლიმურ აღმოსავლეთში პირველად შეიქმნა საერო დემოკრატიული რესპუბლიკა, ასევე მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აზერბაიჯანის დემოკრატიულ რესპუბლიკას ჰქონდა საკუთარი პარლამენტი, მთავრობა, ჯარი, ფულის ერთეული და სხვა სახელმწიფო სიმბოლიკა.
მან სტუმრებს მიაწოდა ინფორმაცია ეროვნული სახელმწიფოებრიობის ტრადიციების აღდგენაში აზერბაიჯანის დემოკრატიული რესპუბლიკის განსაკუთრებული როლის შესახებ, ასევე აღნიშნა, რომ ჩვენმა რესპუბლიკამ საკუთარი დამოუკიდებლობა აღადგინა 1991 წლის 18 ოქტომბერს.
მან აღნიშნა, რომ გასული 20 წლის განმავლობაში ჩვენმა რესპუბლიკამ და სახელმწიფოებრიობამ გაიარა მძიმე განსაცდელები და 1988 წლიდან აზერბაიჯანელი ხალხი, ჩვენი რესპუბლიკა ცხოვრობს სომხეთის მიერ ოკუპაციასთან დაპირისპირების პირობებში. მრავალი წელია, რაც მომხდარი კონფლიქტის ძირითადი არსის, აზერბაიჯანის მთიანი ყარაბაღის რეგიონში სომხური მოსახლეობის საკუთარი თვითგამორკვევის განსაზღვრის საბაბით ოკუპირებულ იქნა აზერბაიჯანის მიწების 20%.
გენერალურმა კონსულმა განსაკუთრებულად აღნიშნა, რომ 1993 წლის მაისი–ივნისის თვეებში წარმოშობილი მძიმე სამთავრობო კრიზისის შედეგად ქვეყანაში დაიწყო სამოქალაქო ომი, წარმოიშვა დამოუკიდებლობის დაკარგვის საფრთხე და აზერბაიჯანელმა ხალხმა, როგორც ყველაზე მძიმე დღეების მოწმემ, მოითხოვა არსებული მთავრობის შეცვლა და საკუთარი ბედი კვლავ მიანდო გამოჩენილ სახელმწიფო მოღვაწეს ჰეიდარ ალიევს.
ორატორმა განაცხადა, რომ საჭირო ეკონომიკური რეფორმები, რომლის საფუძველიც ჩაეყარა ჰეიდარ ალიევის მიერ, წარმატებით გრძელდება აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ილჰამ ალიევის მიერ და დღეს აზერბაიჯანი არის მსოფლიო მასშტაბით განვითარებული ქვეყანა.
ცერემონიაზე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანდაცვისა და მოსახლეობის სოციალური დაცვის მინისტრმა ნუგზარ სურმანიძემ გამოხატა საუკეთესო სურვილები რესპუბლიკის დღესთან დაკავშირებით, ასევე წაკითხულ იქნა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის არჩილ ხაბაძის მილოცვის წერილი აზერბაიჯანელი ხალხისადმი.
ამის შემდეგ სტუმრებს წარედგინა სპეციალურად მომზადებული მუსიკალური პროგრამა აზერბაიჯანელი და ქართველი მუსიკოსების შესრულებით.
პროგრამის ფარგლებში საცეკვაო ჯგუფის მიერ მომზადებულმა ცეკვამ „სარი გელინ“ სტუმრების დიდი ინტერესი გამოიწვია.

A solemn ceremony dedicated to 28 May –the Day of Republic was held by the Consulate General of The Republic of Azerbaijan in Batumi
Minister of Health and Social Security of Ajara Autonomous Republic Nuqzar Surmanidze,Minister of Finance and Economy – Davit Baladze, Minister of Agriculture –Zaur Putkaradze,Minister of Education,Culture and Sport Qiya Tavamaishvili,members of the city council of Batumi,senior officials of Goverment Office of Ajara,rector of Batumi State University Merab Xalvashi,Consul General of the Republic of Turkey Yasin Temizkan and other employees of consulate ,Consul General of Iran Islamic Republic Hossein Mashadi,employess of SOCAR Represantation in Georgia in Batumi,employees of Poti port Kulevi terminal,the Head of Georgian-Azerbaijan charity communication named M.F.Axundov Vidadi Akhundov,editor-in chief of Adjara TV Soso Sturua and the members of other communities in Batumi took part in the ceremony.
The ceremony began with national anthem of both countries.
In the opening speech Rashad Ismayilov Consul General noted that with the “Declaration of Independence” accepted in 1918,may 28 fisrt secular and democratic republic was created in Muslim East and emphasized that ADR had been its unique parlament,goverment,army,monetary unit and other state sumbols.
Informing about the special role of ADR in the restoration of national statehood traditions he said that our Republic reinstated its independence in 1991,October 18.
Over past 20 years our republic and statehood faced with hard events and Azerbaijan people were forced by the Armenian occupation.The main reason of this conflict is that Armenian occupation of 20 percent territory of Azerbaijan under the pretext of make determination of Armenian People in Nagorni Karabakh region of Azerbaijan,he emphasized.
Consul General said that as a result of serious goverment crisis in 1993 on may-june a threat of civil war and loss of independence occured.
As witnessof the worst days Azerbaijan people demanded to change current goverment and again confided their own destiny to outstanding stateman Haydar Aliyev.
Speaker noted that necessary economic reforms founded by Haydar Aliyev are continuing sucessfully bu Ilham Aliyev and today Azerbaijan is the fast- growing country in the world.
Minister of Health and Social Security of Ajara Autonomous Republic Nuqzar Surmanidze congratulated Azerbaijan people on the occasion of the day Of Republic and read congratulation letter of Head of Government of Ajara Autonomous Republic Archil Xabadze addressed to Azerbaijan people.