აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება
მიმდინარე შეიარაღებული კონფლიქტი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მთიანი-ყარაბაღის რეგიონში და მის შემოგარენში მოჰყვა აზერბაიჯანის ტერიტორიის ერთი მეხუთედის ოკუპაცია და რამაც დაახლოებით ყოველი მეცხრე ადამიანი იძულებით გადაადგილებული პირი ან დევნილი გახადა. სომხეთის რესპუბლიკას ეკისრება პასუხისმგებლობა ომის გაღვივებისთვის და ძალის გამოყენებისთვის აზერბაიჯანის წინააღმდეგ, ტერიტორიების ოკუპაციით, განახორციელა მასობრივი ეთნიკური წმენდა და ჩადენილი იქნა სხვა დასხვა სახის მძიმე დანაშაული კონფლიქტის დროს.
საერთაშორისო თანამეგობრობა მუდმივად გამოთქვამს სინანულს, იმისა გამო რომ მოხდა სამხედრო ძალის გამოყენება აზერბაიჯანის წინააღმდეგ და შედეგად მისი ტერიტორიების ოკუპაცია. 1993 წელს, გაეროს უშიშროების საბჭოს მიერ მიღებულ იქნა რეზოლუცია 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993), რომელმაც დაგმო აზერბაიჯანის წინააღმდეგ ძალის გამოყენება და მისი ტერიტორიების ოკუპაცია და აღიარებს ქვეყნის სუვერენიტეტს, აზერბაიჯანის ტერიტორიულ მთლიანობას და მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრების ხელშეუხებლობას. აღნიშნულ რეზოლუციებში, უშიშროების საბჭომ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ მთიანი ყარაბაღის რეგიონი ეკუთვნის აზერბაიჯანს და მოუწოდა დაუყოვნებლივ, სრულად და უპირობოდ დატოვონ საოკუპაციო ძალებმა აზერბაიჯანის ყველა ოკუპირებული ტერიტორია. სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებმაც იგივე პოზიცია დაიკავეს.
საერთაშორისო საზოგადოების პოზიციის უგულველყოფა და საერთაშორისო სამართლის უხეში დარღვევა, სომხეთი კვლავ აგრძელებს ისეთი ზომების მიღებას, რომლებიც მიზნად ისახავენ შემდგომშიც გააგრძელონ არსებული კონსოლიდაცია სტატუს-კვო ოკუპაცია, აძლიერებს თავის სამხედრო პოტენციალს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ცვლის რა მათ დემოგრაფიულ, კულტურულ და ფიზიკურ ხასიათს და აბრკოლებს ასობით ათასი აზერბაიჯანელი იძულებით გადაადგილებული პირის საკუთარ სახლებში დაბრუნებას.
უფრო მეტიც, რეგულარული ცეცხლის შეწყვეტის დარღვევა, თავდასხმები აზერბაიჯანის ქალაქებსა და სოფლებზე, რომლებიც მდებარეობენ სომხეთის და აზერბაიჯანის შეიარაღებული ძალების ხაზის გასწვრივ და საზღვარზე ორ სახელმწიფოს შორის გახშირდა და ბოლო დროს იმატა ძალადობამ და შედეგად ადგილი აქვს მკვლელობას და აზერბაიჯანული მოსახლეობის დაზიანებას. აზერბაიჯანის რესპუბლიკამ არაერთხელ გამოთქვა პროტესტი და სერიოზული შეშფოთება ამ კუთხით რათა მიექცია საერთაშორისო თანამეგობრობის ყურადღება და არაერთხელ ნათელი გახადა, რომ სომხეთის შეიარაღებული ძალების უკანონო ყოფნა აზერბაიჯანის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არის მთავარი მიზეზი დაძაბულობის და ინციდენტების კონფლიქტის ზონაში და ძირითადი ხელისშემშლელი ფაქტორია პოლიტიკური კონფლიქტის მოგვარების. აზერბაიჯანის რესპუბლიკამ ასევე არაერთხელ განაცხადა, რომ მისი ტერიტორიების სამხედრო ოკუპაცია არ წარმოადგენს გამოსავალს და ვერასოდეს მიიღებს სომხეთისთვის სასურველ პოლიტიკურ შედეგებს.
დაწყებული გამთენიისას 2016 წლის 2 აპრილის, სომხეთის შეიარაღებულმა ძალებმა გააძლიერეს საბრძოლო მოქმედებები თავიანთი პოზიციებიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, აზერბაიჯანის საბრძოლო ხაზის გასწვრივ და მჭიდროდ დასახლებულ მიმდებარე ტერიტორიებზე ინტენსიური ცეცხლი გახსნეს მძიმე არტილერიით და მსხვილკალიბრიანი იარაღით. სომხეთის თავდასხმების და შემდგომი საომარი მოქმედებების შედეგად, კონფლიქტური ხაზის გასწვრივ დაიბომბა 34 ქალაქი და სოფელი, აზერბაიჯანული მოსახლეობა, მათ შორის ბავშვები, დაიღუპნენ და დაიჭრნენ. მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენეს საჯარო და კერძო საკუთრებას. ამდენად, 353 სამოქალაქო შენობა, მათ შორის 314 საცხოვრებელი სახლი, 3 სკოლა, 3 საბავშვო ბაღი, 1 კულტურული ცენტრი და სხვა სამოქალაქო ობიექტები იქნა დანგრეული და დაზიანებული. გარდა ამისა, 357 ელექტროენერგიის ბოძი, 3 ქვესადგური, 30 ტრანსფორმატორი, ასევე წყლის რეზერვუარები, გაზსადენები, გზები და სხვა ქონება დაზიანდა. განახლებული ინფორმაციის შედეგებზე დაყრდნობით თავდასხმები სომხეთის შეიარაღებული ძალების მიერ, ადგილი ჰქონდა 18 აპრილი 2016 წლისთვის.
სომხეთის შეურაცხმყოფელი ქმედებები, რასაც მოჰყვა აზერბაიჯანის შეიარაღებული ძალების შემადგენლობაში მსხვერპლი და დაზიანება. 2016 წლის 10 აპრილს, წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაციამ ხელი შეუწყო მხარეებს შორის, დაღუპულთა გვამების გადაცემას, რასაც მოჰყვა ბოლო დროის ესკალაცია. შემდგომში განხორციელდა სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზა რეგისტრირებული მრავალი ნიშანი იყო აზერბაიჯანის სამხედრო მოსამსახურის პათანატომიური დასახიჩრებისა.
მისი მიზანმიმართული შეურაცხმყოფელი ქმედებებით სომხეთმა შეარყია ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დებულება დადებული 1994 წელს და საფრთხის ქვეშ დააყენა პოლიტიკური კონფლიქტის მოგვარების პერსპექტივები. 2016 წლის 5 აპრილს მოსკოვში, რუსეთის ფედერაციის ძალისხმევით მედიაციის ფარგლებში, მიღწეულ იქნა ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. მიუხედავად ამისა, სომხეთი კვლავაც არღვევს ამ შეთანხმებას, თავდასხმებით აზერბაიჯანის შეიარაღებული ძალებზე, ქალაქებსა და სოფლებზე, რომლებიც მდებარეობენ კონფლიქტურ ზონაში. ახორციელებს თავდასხმებს მსხვილკალიბრიანი ცეცხლსასროლი იარაღიდან, ნაღმტყორცნებიდან, ასევე ყუმბარტყორცნებიდან და საარტილერიო სისტემების მეშვეობით.
სომხეთის პირდაპირი და მიზანმიმართული თავდასხმები აზერბაიჯანის სამოქალაქო მოსახლეობასა და სამოქალაქო ობიექტებზე, ასევე არაადამიანური ქმედებები აზერბაიჯანის სამხედროების წინააღმდეგ წარმოადგენს საერთაშორისო ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა სერიოზულ დარღვევას, კერძოდ, 1949 წლის ჟენევის კონვენცია და I დამატებითი ოქმში, 1954 წლის ჰააგის კონვენცია კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის შესახებ, შეიარაღებული კონფლიქტის შემთხვევაში, მისი ოქმები, სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების საერთაშორისო შეთანხმება, ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების საერთაშორისო შეთანხმება, კონვენცია წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის შესახებ ან დასჯის საერთაშორისო კონვენცია, ყველა ფორმის რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კონვენცია, ბავშვთა უფლებების და ადამიანის უფლებათა და ფუნდამენტური თავისუფლების დაცვის კონვენცია.
გარდა ამისა სომხეთის რესპუბლიკის პასუხისმგებლობა, როგორც სახელმწიფოსი საერთაშორისო კანონდარღვევებისთვის, სომხეთის მხრიდან საერთაშორისო ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა დარღვევები კონფლიქტის დროს, წარმოადგენს სისხლის სამართლის საერთაშორისო დანაშაულს. საერთო შეფასებით გაჩაღებული ომის მიზეზები და შედეგები აზერბაიჯანის წინააღმდეგ სომხეთის მხრიდან აშკარა მაგალითია იმისა, რომ სომხეთის მიერ ჩადენილი დანაშაულებრივი ქმედებები კონფლიქტის დროს არ იყო იზოლირებული ან შემთხვევითი აქტები, არამედ იყო ნაწილი სომხეთის მიერ გავრცელებული და სისტემატური პოლიტიკა და დანაშაულებრივი ქმედება. აზერბაიჯანის რესპუბლიკა დარწმუნებულია, რომ შესაბამისი ზომების მიღებული ეროვნულ დონეზე, ისევე, როგორც არსებული საერთაშორისო სამართლებრივი ჩარჩოები, რომელიც ემსახურება, იმას რომ დანაშაულისთვის პასუხისმგებელი პირები წარადგინონ მართმსაჯულების წინაშე, სომხეთის აგრესია რომელიც მიმართული იყო აზერბაიჯანის წინააღმდეგ.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკა მოუწოდებს საერთაშორისო თანამეგობრობას დაგმოს სომხეთის მიერ საერთაშორისო სამართლის დარღვევა და დაჟინებით მოითხოვს შესრულდეს გაეროს უშიშროების საბჭოს აღიშნული რეზოლუციები. კონფლიქტი შეიძლება გადაწყდეს აზერბაიჯანის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის ფარგლებში, მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. აზერბაიჯანის რესპუბლიკა ძალისხმევას არ დაიშურებს პოლიტიკური კონფლიქტის მოგვარების და მშვიდობის და სამართლიანობის უზრუნველსაყოფად რეგიონში.

Press release 22 April 2016
The ongoing armed conflict in and around the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan has resulted in the occupation of almost one fifth of the territory of Azerbaijan and has made approximately one out of every nine persons in the country an internally displaced person or a refugee. The Republic of Armenia bears the responsibility for unleashing the war and using force against Azerbaijan, occupying its territories, carrying out ethnic cleansing on a massive scale and committing other serious crimes during the conflict.
The international community has consistently deplored, in the strongest terms, the use of military force against Azerbaijan and the resulting occupation of its territories. In 1993, the United Nations Security Council adopted resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), condemning the use of force against Azerbaijan and occupation of its territories and reaffirming the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the Security Council reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is part of Azerbaijan and called for immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan. Other international organizations have adopted a similar position.
In total disregard of the position of the international community and in flagrant violation of international law, Armenia continues to undertake efforts aimed at further consolidating the current status quo of the occupation, strengthening its military build-up in the seized territories, changing their demographic, cultural and physical character and preventing the hundreds of thousands of Azerbaijani forcibly displaced persons from returning to their homes and properties in those areas.
Moreover, regular ceasefire violations, attacks on the towns and villages in Azerbaijan situated along the line of contact of the armed forces of Armenia and Azerbaijan and the border between the two States have become more frequent and violent in recent times, resulting in the killing and injuring of Azerbaijani civilians. The Republic of Azerbaijan has repeatedly brought its strong protests and serious concerns in that regard to the attention of the international community and has made it clear on numerous occasions that the unlawful presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan is the main cause of tensions and incidents in the conflict zone and the major impediment to the political settlement of the conflict. The Republic of Azerbaijan has also repeatedly stated that the military occupation of its territories does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia.
Starting from the early morning of April 2, 2016, the armed forces of Armenia increased fighting from their positions in the occupied territories, subjecting the armed forces of Azerbaijan along the line of contact and the adjacent densely populated areas under control of Azerbaijan to intensive fire with heavy artillery and large-caliber weapons. As a result of Armenia’s attacks and subsequent hostilities, 34 towns and villages along the line of contact were shelled, a number of Azerbaijani civilians, including children, were killed and wounded. Substantial damages were inflicted upon the private and public property. Thus, 353 civilian buildings, among them 314 residential houses, 3 schools, 3 kindergartens, 1 cultural center and other civilian objects were either destroyed or damaged. Furthermore, 357 electricity poles, 3 power substations, 30 transformers, as well as water reservoirs, gas pipelines, roads and other property were damaged. An updated information on the consequences of attacks by the armed forces of Armenia as of 18 April 2016 is attached.
Armenia’s offensive actions also caused casualties and injuries among the servicemen of the armed forces of Azerbaijan. On 10 April 2016, the International Committee of the Red Cross facilitated the handover, between the sides, of the bodies of those killed in action following the recent escalation. Subsequently performed forensic medical examination registered numerous signs of post-mortem mutilation of the bodies of Azerbaijani servicemen.
By its deliberate offensive actions, Armenia undermined the ceasefire regime established in 1994 and endangered the prospects of the political settlement of the conflict. On 5 April 2016 in Moscow, under the mediation efforts of the Russian Federation, the ceasefire was agreed between Armenia and Azerbaijan. Despite that, Armenia continues to violate that agreement by firing at the positions of the armed forces of Azerbaijan and the towns and villages situated along the line of contact with the use of large-caliber machine guns, mortars, grenade launchers and artillery systems.
Armenia’s direct and deliberate attacks against the Azerbaijani civilian population and civilian objects, as well as inhuman acts against Azerbaijani militaries constitute a serious violation of international humanitarian and human rights law, in particular the 1949 Geneva Conventions and Additional Protocol I thereto, the 1954 Hague Convention on the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its protocols, the International Covenant on Civil and Political Rights, the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
Alongside the Republic of Armenia’s responsibility as a State for internationally wrongful acts, violations by Armenia of international humanitarian and human rights law during the conflict amount to crimes under international criminal law. The overall assessment of the causes and consequences of the war unleashed by Armenia against Azerbaijan make it absolutely clear that the crimes committed by Armenia during the conflict were not isolated or sporadic acts, but were part of Armenia’s widespread and systematic policy and practice of atrocities. The Republic of Azerbaijan is confident that the consistent measures being taken at the national level, as well as the existing international legal framework, will serve to bring to justice those responsible for the grave offences committed in the course of Armenia’s aggression against Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan urges the international community to condemn Armenia for blatant violation of international law and insist on the implementation of the aforementioned UN Security Council resolutions. The conflict can only be resolved on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders. The Republic of Azerbaijan will spare no effort towards achieving the political settlement of the conflict and ensuring peace and justice in the region.
Updated information on the consequences of attacks by the armed forces of Armenia as of 18 April 2016