Batumidə Heydər Əliyevin anadan olmasının 88-ci ildönümü ilə əlaqədar "Azərbaycan Günü" keçirilib
Azərbaycanın Batumi şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 88-ci ildönümü və Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin 20-ci ildönümü ilə əlaqədar çərşənbə axşamı Batumi Dövlət Universitetində "Azərbaycan Günü" keçirilib.
Tədbirdə Acarıstan Muxtar Respublikasının sədri L.Varşalomidze, Batumi şəhərinin meri R.Çxaidze, mədəniyyət və təhsil naziri Q.Abuladze, kənd təsərrüfatı naziri D.Surmanidze, Batumi şəhər Şurasının deputatları, Acarıstan Muxtar Respublikası hökuməti aparatının və digər nazirkliklərin məsul əməkdaşları, Batumidə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, ali məktəbin tələbə və müəllim heyəti, Acarıstan ictimayyətinin, habelə kütləvi informasiya vasitələrinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə baş konsul Hüseyn Nəcəfov "Azərbaycan Respublikasının tarixi və bu günü" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Baş Konsul məruzəsində Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəniyyəti, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münagişəsinin hazırkı vəziyyəti, Azərbaycanın müasir iqtisadiyyatının inkişafı barədə məlumat verib, ölkəmizin əldə etdiyi uğurların məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən geniş fotosərgi təşkil olunub, habelə Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış "Когда мы говорим Азербайджан" sənədli film nümayiş etdirilib.
Baş konsul Nəcəfovun təklifi ilə Batumi Dövlət Universitetinin kitabxanasında "Heydər Əliyev kitab fondu" yaradılıb. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən bu məqsədlə Baş Konsulluğa təqdim olunmuş ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən kitablar, Azərbaycan haqqında kitablar və Azərbaycana dair digər ədəbiyyat tədbir zamanı Batumi Dövlət Universitetinin "Heydər Əliyev kitab fondu"na hədiyyə edilib.
Tədbirdə Acarıstan Muxtar Respublikasının sədri L.Varşalomidze, Batumi Dövlət Universitetinin rektoru professor A.Bakuridze çıxış edərək Azərbaycan-Gürcüstan dosluq münasibətlərinin gündən-günə möhkəmlənməsi, iki ölkənin müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığının genişlənməsi, tarixə əsaslanan dostluq münasibətlərinin inkişafını xüsusilə vurğulayaraq, bu gün münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik ediblər.

Batumi hosts 'Day of Azerbaijan' dedicated to 88th birthday of Azerbaijan's National Leader Heydar Aliyev
The Consulate General of Azerbaijan has held a ceremonial event "Day of Azerbaijan" at the Batumi State University in connection with the 88th birthday of Azerbaijan's National Leader Heydar Aliyev, and the 20th anniversary of State Independence of the Republic.
The event was attended by Chairman of Government of Autonomous Republic of Adjara L. Varshalomidze, the mayor of Batumi, R. Chkheidze, Minister of Cultur and Education G. Abuladze, Agriculture Minister D. Surmanidze, ranking officers of the government and ministries, heads of diplomatic missions accredited in Batumi, the professors, teaching staff of Batumi State University, students of universities, as well as representatives of public and media in Adjara.
The Consul General Huseyin Najafov delivered a report on the topic "Azerbaijan: History and Modernity". In his report, Najafov told about the rich, centuries-old history and culture of Azerbaijan, the history and current state of Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
He noted that economic, political and diplomatic achievements of Azerbaijan over the years have been inextricably linked with the name of National Leader Heydar Aliyev. As a result of economic reforms initiated by National Leader Heydar Aliyev and successfully continued by
President Ilham Aliyev, today Azerbaijan has become one of the most rapidly developing countries in the world, said Najafov.
The guests at the event were presented a photo exhibition on the life and activities of Heydar Aliyev, as well as a documentary film "When we say Azerbaijan.