Mətbuat şərhi 26 fevral 2016
Azərbaycanın Batumidəki baş konsulluğu Batumi Musiqi Mərkəzində Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirib.
Tədbirin keçirildiyi mərkəzin foyesində Xocalı soyqırımından bəhs edən kitab və fotolardan, eləcə də “Xocalı faciəsi uşaqların gözü ilə“ rəsm əsərlərindən ibarət sərgi açılıb.
Əvvəlcə Xocalı şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış edən baş konsul Rəşad İsmayılov bildirib ki, Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqına və insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biridir. Fevralın 26-sı təkcə Azərbaycan üçün deyil, insanlıq üçün də kədərli gündür. İyirmi dörd il əvvəl Xocalıda ermənilərin vəhşicəsinə qətlə yetirdikləri dinc insanların xatirəsini anmaq hamımızın borcudur. Bizim məqsədimiz odur ki, dünya ictimaiyyəti bu vəhşilikləri törədən erməniləri daha yaxşı tanısın.
Bildirilib ki, ermənilərin Xocalıda və işğal olunmuş digər torpaqlarımızda törətdikləri cinayətlər konkret faktlarla sübuta yetirilib. Ermənistan hakimiyyəti və siyasətçiləri bu qırğınlara, Xocalı soyqırımına görə Azərbaycan xalqından üzr istəməlidir.
Tarix elmləri doktoru, professor Quram Marxuliya çıxışında deyib ki, ermənilər Gürcüstan ərazisində də misli görünməmiş cinayətlər törədiblər. Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərində erməni silahlılarından yaradılmış Baqramyan taboru gürcülərə qarşı qatı cinayətlər törədib. Azərbaycan və Gürcüstan torpaqlarında cinayətlər, soyqırımı və terror aktları törədən ermənilər öz layiqli cəzalarını almalıdırlar.
Sonra Batumidəki Azərbaycan İcmasının sədri Vidadi Axundov Xocalı soyqırımı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Sonda gürcü gənclərin Xocalı soyqırımı ilə bağlı hazırladıqları ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş etdirilib.

Press release 26 February 2016
Consulate General of Azerbaijan Republic in Batumi held memorial event dedicated to 24th anniversary of Khojaly genocide in Batumi music centre.
In the foyer of the centre where events was held demonstrated exhibition consisting of books and photos about Khojaly genocide and “Khojaly tragedy through the eyes of children “ paintings.
For the first time it was a moment of silence in memory Khojaly victims.
In his speech Rashad Ismayilov said that the Khojaly genocide is one of the worst crimes against Azerbaijan people and humanity.26 February is a sad day not only for Azerbaijan but also for humanity. It is our duty to honour the civilians who were brutally killed by Armenians.Our goal is to demonstrate this crimes commited by Armenians.
It was noted that the crimes commited by Armenians in Khojaly and other occupied territories were proved by facts. Armenian government and politicians must apologize to the people of Azerbaijan for Khojaly genocide.
In his speech Doctor, Professor of History Sciences Gulam Markhuliya said that Armenians also commited unprececented crimes in Georgia. Armenia armed forces in the occupied territories Baqramyan battalion have commited serious crimes against Georgian people. Armenians must be punished for genocide acts and terrorism in Azerbaijan and Georgia territory.
Then the Chairman of Azerbaijan community in Batumi Vidadi Akhundov spoke about Khojaly genocide.
At the end of the event Georgian students demonstrated literary-artistic composition about Khojaly genocide.