Azərbaycanda yaşayan dini konfessiyaların rəhbərləri dünya ictimaiyyətinə müraciət ünvanlayıblar
Müraciətdə deyilir: “Sizlərə Vətənimiz Azərbaycanda, Azərbaycan-Ermənistan qoşunlarının təmas xəttində baş verən təxribatlarla bağlı narahatlığımızı bölüşmək niyyəti ilə müraciət edirik. Bu, bizim din xadimi olaraq Yaradan və vətəndaş olaraq Vətən qarşısında borcumuzdur.
Dünyanı məhvərindən çıxmağa qoymayan ümumi mənəvi dəyərlərə istinad edən biz, din xadimləri bütün dünyada hər zaman sülh və anlaşma tərəfdarı kimi çıxış edirik. Yaradanın bizlərə əmanət etdiyi insan həyatının rifah və tərəqqisi üçün sülhün, ədalətin mövcudluğu mühüm şərtdir. Azərbaycanda yaşayan müxtəlif dini konfessiyaların rəhbərləri olaraq biz Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı son hadisələrə dair fikirlərimizi məhz ədalətli sülhün bərqərar olması niyyəti ilə dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırırıq.
Tarixən müharibələr işğalçı və azadlıq uğrunda olmaqla iki qismə bölünür və gec-tez ədalətli tərəf qalib gəlir. Hazırda bir tərəfdə tolerant, xoşməramlı, multikultural, rifah yolunda addımlayan, öz gücünə güvənən Azərbaycan, digər tərəfdə monoetnik, təcavüzkar siyasətini davam etdirən Ermənistan. Dünya birliyinin aparıcı dövlətlərinin, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların uzun illər boyunca problemin sülh yolu ilə həlli istiqamətində səyləri əfsuslar olsun ki, heç bir nəticə vermir. Beynəlxalq hüququn tələbləri Ermənistan tərəfdən yerinə yetirilmir. Dünyanın işğalçı və işğala məruz qalan tərəfə bərabər yanaşması, bəzən qərəzli, bəzən qüsurlu qərarların verilməsi, Xocalı soyqırımını törədənlərin qınanmaması, atəşkəs rejiminin pozulmasına etinasızlıq, hərbçilərimizin öz torpaqlarında snayper güllələrinə tuş gəlməsi, mülki əhalinin mütəmadi gülləbaran edilməsi, vandalizm aktlarının sükutla qarşılanması, münaqişənin real həll edilməsi əvəzinə dondurulması - bütün bunlar Qarabağ münaqişəsinin bölgədə hər an alovlana biləcək ocaq kimi nəzərdən keçirilməsinə əsas verir.
Son günlər Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində erməni tərəfinin təxribatlara əl atması Ermənistanın işğalçı niyyətlərini bir daha sübut etdi. Münaqişənin sülh yolu ilə həllinə üstünlük verən, günahsız qurbanların sayının artmasını istəməyən Azərbaycan tərəfi əvvəlcə birtərəfli qaydada atəşkəs elan etdi. Hazırda ümumi atəşkəs haqda razılaşma əldə olunsa da, qarşı tərəfdən mütəmadi şəkildə pozulmaqdadır.
Dünya, o cümlədən ermənilərin özləri Qarabağın Azərbaycan torpağı olduğunu gözəl bilir. Bütün beynəlxalq sənədlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü tanınır, “Dağlıq Qarabağ respublikası” adlandırılan qondarma qurum heç kəs tərəfindən qəbul edilmir, nəticə etibarilə, işğal altında olan ərazilər nəzarətsiz, istənilən qanunsuz əməllər üçün əlverişli məkandır. Separatçı, terrorçu rejimin müdafiəsini məhz Ermənistan həyata keçirir.
Müharibə hər zaman insan itkisi ilə müşayiət olunur. Lakin bir məsələ nəzərdən qaçırılmamalıdır ki, haqq yolunda mücadilə aparan, Vətən torpağı uğrunda şəhid olanlar, Peygəmbər Mühəmməd Salavatullahın mübarək hədisində buyurulduğu kimi, imanın, mənəviyyatın ən yüksək zirvəsinə ucalmışlardır və cənnətməkandırlar. Erməni əsgərləri isə qəsbkar rejim yolunda ölürlər.
Dövlət başçımız, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin düzgün vurğuladığı kimi, erməni əsgərləri ölmək istəmirlərsə, bizim torpaqlarımızı tərk etməlidirlər. Azərbaycan xalqının səbir kasası dolmuşdur, onilliklərlə davam edən işğal faktına son qoymaq üçün vətənpərvər, yüksək peşəkar nizami Azərbaycan ordusu hər an Ali Baş Komandanın əmrinə müntəzirdir. Azərbaycanın dövlət başçısının sülhpərvər siyasətini dəstəkləyən Azərbaycan xalqı münaqişənin dondurulmuş halda qalmasını istəmir, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində ədalətli sülhün bərqərarını istəyir. Torpaqlarını işğaldan azad etmək Azərbaycan xalqının suveren hüququdur. Beynəlxalq hüquq bunu təmin edə bilməzsə, Azərbaycan xalqı Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə ədaləti bərpa etməyə qadirdir. Erməni xalqı və dövləti bu həqiqəti nə qədər tez qəbul edərsə, özləri mübtəla olduqları müsibətdən daha tez xilas ola bilər.
Biz, Azərbaycanın din xadimləri dindarlarımızın iradəsini ifadə edərək üzümüzü dünya ictimaiyyətinə tutur, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq çərçivəsində ədalətli həllində, BMT-nin qəbul etdiyi 4 məlum qətnamənin müddəalarının tələblərinin yerinə yetirilməsində təkid etməyə çağırırıq. Bu münaqişənin ədalətli şəkildə, sülh yolu ilə həlli dünyada sülhün, əmniyyətin bərqərar olmasına töhfə olmaqla yanaşı, beynəlxalq hüquqa inam və etimadı artırmış olar. Əks halda, ehtiyat edirik ki, münaqişə daha geniş miqyas ala bilər. Azərbaycan dindarları dövlət başçımızın münaqişənin həlli istiqamətində atdığı addımları dəstəkləyir, problemin sülh yolu ilə həlli üçün dualar etməklə yanaşı, işğalçıların qeyd-şərtsiz ərazilərimizdən çıxmasını tələb edirlər.
Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhid olmuş dəyərli həmvətənlərimizin ruhu qarşısında ehtiramla baş əyir, onların ailələrinə, yaxınlarına, bütün Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlıqlarımızı bildirir, Uca Allahdan şəhidlərə rəhmət, yaralılara tezliklə şəfa tapmalarını diləyirik.
Qoy Uca Yaradan torpaqlarımızda ədalətin zəfər çalmasında bizə yardımçı olsun! AMİN”.
Müraciəti Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, Bakı və Azərbaycan arxiyepiskopu Aleksandr, Azərbaycandakı Dağ yəhudiləri icmasının rəhbəri Milix Yevdayev, Azərbaycandakı Avropa yəhudiləri icmasının sədri Gennadi Zelmanoviç imzalayıblar.

Leaders of religious confessions in Azerbaijan appealed to the international community
The letter says: "We appealed with the intention of sharing our concern about the provocatios in the Azerbaijan-Armenia contact line , homeland Azerbaijan .This is our duty to the Motherland as the chaplain, as the Creator and a citizen. We as the religious leaders always stand for peace and understanding around the world.
Existence of peace and justice are essential condition for the progress of human life and prosperity .As the leaders of various religious confessions we bring our thoughts about the recents events to the international community with the intention of establishing just a peace.
Historically wars divided into two kinds:for occupation and for freedom and sooner or later fair part win.Now on one side tolerant, goodwill, multicultural, moving towards prosperity, self-confident Azerbaijan and the other side is on the mono-ethnic, continuing the aggressive policy of Armenia. For many years the leading countries of the world community, international organizations’ efforts towards the peaceful resolution for this problem, unfortunately, does not give any result.Armenian side has not fulfilled the requirements of international law
The same approach to the occupation and occupied side,sometimes tendentious and defective decisions, not to condemn the commitment of Khojaly suicide, ignoring violotions ceasfire regime, a regular shooting of civilian population, a silence to acts of vandalism, freezing conflict instead of to meet real solution-all of these cause the conflict is a real fire in the region.
In recent days the provocations on the contact line, once again proved Armenian invader intention.
For the first time the Azerbaijani side who prefers a peaceful solution to the conflict , did not want to increase the number of innocent victims and declared a ceasefire unilaterally.At that time in spite of ceasfire agreement the opposite side regularly violated.
The world including the Armenians know Karabakh is land of Azerbaijan. Azerbaijan's territorial integrity is recognized by all international documents, "Nagorno Karabakh Republic" is not accepted by anyone, as a result the occupied territories are uncontrolled and suaitable place for illegal actions.Only Armenia defend separatist and terrorist regime.
War has always been accompanied by human losses.But one thing is taken into consideration that those who have died for the homeland as stated in the hadith of Prophet Muhammad become in the highest peak of faith and spiritual.Armenian soldiers die for the usurper regime.
The head of state, Supreme Commander Ilham Aliyev underlined if the Armenian soldiers don’t want to die they must leave our land. Azerbaijani people’s patience is full and higly professional and patriotic Azerbaijani Army are ready to impelement Supreme Commander’s orders. Azerbaijani people supporting the peaceful policy of Azerbaijani President don’t want remain in a frozen conflict ,and wants a just peace in the framework of Azerbaijani’s territorial integrity. Libarate of its lands is the sovereign right of the Azerbaijani people. If the international law can not provide this, Azerbaijani people are able to restore justice under the control of Supreme Commander. If Armenia accepts this facts the sooner they can be saved from this misfortune.
We express the will of the religious community appeal to international community to solve the conflict in the Azerbaijan’s territorial integrity, and fulfill 4 resolution of UN. The peaceful settlement of the conflict will contribute to establish peace and security, but also would increase trust and confidence to the international law. Otherwise we are afraid that conflict could get a wider scale. Azerbaijani religious leaders support the steps taken by the head of the state for solving conflict and pray for the peaceful resolution of the problem and demand that the invaders must withdraw from the occupied territories unconditionally.
We bow in front of the spirit of killing people in the conflict and express our deepest condolences to their families,and wish Almighty God have mercy on the martyrs and the injuried a speedy recovery.
May the Almighty Creator help us geting justice triumph in our land ! Amen.
The appeal was signed by the Chairman of the Caucasian Muslims Office Allahshukur Pashazade, Bishop Alexander of Baku and Azerbaijan, The Header of Azerbaijan's Mountain Jews community head Milikh Yevdayev, chairman of the European Jewish community in Azerbaijan Gennady Zelmanovich .