Ölkədən getmək, ölkəyə gəlmək və pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 12-ci maddəsinə əsasən aşağıdakı hallarda əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasına gəlməsinə qadağa qoyula bilər:
1) milli təhlükəsizliyin, yaxud ictimai asayişin mühafizəsi mənafeyi tələb edirsə;
2) bu, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və digər şəxslərin hüquqlarının və qanuni mənafelərinin qorunması üçün zəruridirsə;
3) şəxs Azərbaycan Respublikasına əvvəlki gəlişi zamanı Azərbaycan Respublikası qanunlarının tələblərini pozmuşsa;
4) Azərbaycan Respublikasına kəlməsi haqqında vəsatət qaldırarkən şəxs özü haqqında yalan məlumat vermişsə;
5) ruhi və ya yoluxucu xəstəliklərə tutulmuş şəxsin Azərbaycan Respublikasına gəlməsi əhalinin sağlamlığı üçün təhlükə törədirsə (belə təhlükə törətməyən və öz hesablarına, ya da qanuni qəyyumlarının və ya nümayəndələrinin maddi himayəsi ilə müalicəyə gələn şəxslər istisna təşkil edir);
6) şəxs əvvəllər Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara çıxarılmışsa;
7) şəxsin Azərbaycan Respublikasına daxil olması arzuolunmaz hesab edilmişsə.
Bu zaman şəxsə viza verilməsindən imtina edilir. Bu imtina qərarı və onu doğuran səbəblər barədə viza verilməsi üçün müraciət etmiş şəxsə yazılı şəkildə bildirilir.
Viza verilməsi haqqında müraciət - ərizəyə baxılmasında süründürməçiliyə yol verilərsə və ya ərizəyə baxmaqdan imtina edilərsə, əcnəbilər bu barədə inzibati qaydada və (və ya) məhkəməyə şikayət edə bilərlər.
Diqqət! Viza verilməsindən imtina edildikdə əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs tərəfindən əvvəlcədən ödənilmiş dövlət rüsumu geri qaytarılmır!
“Ölkədən getmək, ölkəyə gəlmək və pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərini pozaraq pasportsuz, vizasız və ya etibarlı olmayan pasport və digər sənədlərlə Azərbaycan Respublikasının sərhədini keçən əcnəbilər geri qaytarılırlar.
Eyni zamanda, ölkədən getməyin və ölkəyə gəlməyin qanunla müəyyənləşdirilmiş qaydaları pozulduqda təqsirli şəxslər Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş qaydada inzibati və cinayət məsuliyyəti daşıyırlar.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər aşağıdakı qaydada məsuliyyətə cəlb edilə bilərlər:
• Azərbaycan Respublikasında olma, yaxud Azərbaycan Respublikası ərazisindən tranzitlə keçməsi qaydalarının pozulmasına görə -
əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara inzibati qaydada çıxarılmaqla və ya çıxarılmamaqla üç yüz manatdan dörd yüz manatadək miqdarda cərimə edilir;
• Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün sənədlərin itirilməsi və ya qəsdən korlanmasına görə - on beş manatdan iyirmi beş manatadək miqdarda cərimə edilir.
Əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasından getməsi aşağıdakı hallarda müvəqqəti məhdudlaşdırıla bilər:
1) onların getməsi milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi mənafeyinə zidd olarsa - bu əsas aradan qalxanadək;
2) onlar cinayət işi üzrə şübhəli və ya təqsirləndirilən şəxs qismində tanınmışdırlarsa - barələrində cinayət təqibi üzrə icraat başa çatanadək;
3) onlar cinayət törətdiyinə görə məhkum olunublarsa — cəza çəkməkdən azad olunana, yaxud cəzanı tam çəkənədək;
4) məhkəmədə onlara qarşı mülki iddia verilibsə — müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyənləşdirilmiş qaydada mülki iş üzrə qərar qüvvəyə minənədək.

According to the Law of the Republic of Azerbaijan “On exiting country, entrance to country and passports” (article No: 12) the foreigners’ and stateless persons’ entrance to the Republic of Azerbaijan can be restricted in cases mentioned below:
1) If it is vital for the protection of national security or public order
2) If it is significant for protection of rights and legal interests of citizens of Azerbaijan Republic and other persons.
3) If person disordered/violated the laws of the Republic of Azerbaijan in his/her previous visit to the Republic of Azerbaijan.
4) If the person gave false information about himself/herself when applying for the entrance to the Republic of Azerbaijan.
5) If the coming of mentally ill person or the person infected with infectious diseases constitutes a threat to public health (except the persons who do not constitute such threat and arriving at his/her or their legal trustee’s expense for medical treatment);
6) If the person has been extracted from the boundaries of the Republic of Azerbaijan before
7) If a person’s entrance to the Republic of Azerbaijan was considered undesirable.
In these cases, it is rejected to grant a visa to the person.
If there is a bureaucracy in considering the application or it is rejected to consider the application, foreigners and stateless persons can complain about it by administrative means or to the court.
Attention! In case of rejection for granting a visa, the state fee paid by foreigners or stateless persons will not be given back!
Foreigners and stateless persons crossing the border of the Republic of Azerbaijan in violation the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan “On exiting country, entrance to country and passports” without passport, visa or with invalid (unfaithful) passport and other documents, will be returned back.
If the rules of exiting the country and entering the country defined by the law are not obeyed or violated, guilty persons bear administrative and criminal responsibility intended in the legislation of the Republic of Azerbaijan.
According to the Code of Administrative Delicts of the Republic of Azerbaijan, foreigners and stateless persons are responsible in the case stated below:
• For the disordering the rules of staying in the Republic of Azerbaijan or transit passing from the territory of Azerbaijan Republic – foreigners or stateless persons are fined from 300 Manat up to 400 Manat with the extraction from the boundaries in administrative way or without extraction.
• For the loss of documents for temporary or permanent residence in the Republic of Azerbaijan or spoiling the documents intentionally –are fined from 15 Manat up to 25 Manat.
The exit of foreigner and stateless persons from the Republic of Azerbaijan can be limited temporarily in the cases mentioned below:
1) If their exit will be contrary to the interests of providing national security – until these basis disappear;
2) If they are accepted as suspicious or accused person on criminal act – until the end of criminal prosecution;
3) If they are condemned for criminal act – until they are set free or faced punishment fully;
4) If there is a civil claim against them - until the civil decision defined by the legislation of the Republic of Azerbaijan enters into force.