9 Aprel – həm anım, həm də birlik günü
9 aprel tarixi Gürcüstanda böyük ehtiramla yad olunur. Bu gün Gürcüstan tarixində Milli Birlik Günü kimi tanınır və ölkənin müstəqillik uğrunda mübarizəsində həyatını itirənlərin xatirəsinə həsr olunur. Bununla əlaqədar hər il olduğu kimi, Batumi şəhərində də anım tədbirləri keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Batumidəki baş konsulu Fuad Əzizov və Baş Konsulluğun əməkdaşlarının iştirakı ilə Batumi şəhərindəki Ədliyyə Evinin binası qarşısında 9 aprel qurbanlarının abidəsi önünə əklil qoyulmuş, faciə qurbanlarının xatirəsi ehtiramla yad edilmişdir.
Qeyd edək ki, bu günün əsasında duran hadisə isə 1989-cu ilin 9 aprelində Tbilisi şəhərində baş vermiş faciədir. 9 aprel 1989-cu il Tbilisi hadisələri zamanı sovet qoşunlarının dinc nümayişçilərə müdaxiləsi nəticəsində 21 nəfər həlak olmuş, 100-dən çox insan yaralanmışdır. Etirazlar əvvəlcə Abxaziya ilə bağlı siyasi gərginlik fonunda başlasa da, sonradan Gürcüstanın müstəqilliyi uğrunda ümumxalq hərəkatına çevrilmişdir.
Bu faciə Gürcüstanın tarixində dönüş nöqtəsi olmuş və ölkənin müstəqilliyə gedən yolunda mühüm rol oynamışdır.

Press release 09 April 2026
April 9 is commemorated with great respect in Georgia. This day is known in the history of Georgia as the Day of National Unity and is dedicated to the memory of those who lost their lives in the country's struggle for independence. In this regard, as every year, commemorative events were held in Batumi. With the participation of the Consul General of the Republic of Azerbaijan in Batumi Fuad Azizov and employees of the Consulate General, a wreath was laid at the monument to the victims of April 9 in front of the building of the House of Justice in Batumi, and the memory of the victims of the tragedy was commemorated with respect.
It should be noted that the event that underlies this day is the tragedy that occurred in Tbilisi on 9 April  1989. During the events of 9 April  1989, as a result of the intervention of Soviet troops on peaceful demonstrators, 21 people died and more than 100 were injured. Although the protests initially began amid political tensions over Abkhazia, they later developed into a nationwide movement for Georgian independence.
This tragedy marked a turning point in Georgia's history and played a significant role in the country's path to independence.