Mətbuat şərhi 27 fevral 2026
26 fevral 2026-cı il tarixində Gürcüstanın Batumi şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının Baş Konsulluğunda 1992-ci il 26 fevral tarixində baş vermiş Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamış, daha sonra baş konsul Fuad Əzizov çıxış edərək Xocalıda baş vermiş faciənin tarixi-siyasi mahiyyəti, beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması və mülki əhaliyə qarşı törədilmiş misilsiz vəhşiliklər barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Baş Konsulluğun inzibati binasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı yarıya qədər endirilmiş, Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuşdur.

On 26 February 2026, a memorial ceremony was held at the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Batumi, Georgia, on the occasion of the 34th anniversary of the Khojaly genocide that occurred on 26 February 1992.
On 26 February 2026, a memorial ceremony was held at the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Batumi, Georgia, on the occasion of the 34th anniversary of the Khojaly genocide that occurred on 26 February 1992. The event began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, then Consul General Fuad Azizov made a speech and provided detailed information about the historical and political essence of the tragedy that occurred in Khojaly, the gross violation of international humanitarian law and the unprecedented atrocities committed against the civilian population. The National Flag of the Republic of Azerbaijan was lowered to half-mast in the administrative building of the Consulate General, and the dear memory of the Khojaly martyrs was commemorated with a minute of silence.