10 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Batumi şəhərindəki baş konsulu Fuad Əzizov və Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin Acarıstan Muxtar Respublikasındakı Polis Departamentinin rəisi, polis polkovniki Georgi Buxraşvili ilə Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin Acarıstan Muxtar Respublikasındakı Polis Departamentində işgüzar görüş keçirilmişdir.
Görüş zamanı baş konsul Fuad Əzizov Georgi Buxraşviliyə sıx iş qrafikinə baxmayaraq görüşün təşkilinə görə təşəkkürünü bildirmiş, qarşılıqlı əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından bu cür görüşlərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd etmişdir.
Öz növbəsində polis polkovniki Georgi Buxraşvili görüşdən məmnunluğunu ifadə etmiş, Acarıstanda fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklərlə münasibətlərin normal səviyyədə olduğunu, Azərbaycana və xalqımıza xüsusi hörmət bəslədiyini vurğulamışdır.

Press release 11 February 2026
On10 February 2026, a working meeting was held at the Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the Autonomous Republic of Adjara.
On10 February 2026, a working meeting was held between the Consul General of the Republic of Azerbaijan in Batumi  Fuad Azizov and the Chief of the Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the Autonomous Republic of Adjara, Police Colonel Georgi Bukhrashvili, at the Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the Autonomous Republic of Adjara.
During the meeting, Consul General Fuad Azizov expressed his gratitude to Georgi Bukhrashvili for organizing the meeting despite his busy work schedule, and emphasized the importance of such meetings in terms of further strengthening mutual relations.
In turn, Police Colonel Georgi Bukhrashvili expressed his satisfaction with the meeting, emphasizing that relations with diplomatic missions operating in Adjara are at a normal level, and that he has special respect for Azerbaijan and our people.