Yüksəkixtisaslı Miqrant Proqramı
Yüksəkixtisaslı Miqrant Proqramı - yüksəkixtisaslı əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında haqqı ödənilən əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 6 iyun tarixli Sərəncamı əsasında yaradılıb. Proqram yüksəkixtisaslı miqrantlara və onların ailə üzvlərinə Azərbaycana gəlmək, ölkədə yaşamaq və əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün geniş imkanlar yaradır.
Proqram iştirakçılarının müraciətlərinin qəbulunu və cavablandırılmasını “bir pəncərə” prinsipi əsasında təmin edilməsi məqsədilə pass.gov.az Yüksəkixtisaslı miqrant Portalı yaradılmışdır. Proqramda iştirak etmək istəyən əcnəbilər bu portal vasitəsilə qeydiyyatdan keçə, təhsil, iş təcrübəsi və digər məlumatlarını təqdim etməklə elektron formada müraciət edə bilərlər.
Portal, həmçinin Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektləri (işəgötürənlər) üçün də bir sıra imkanlar yaradır. İşəgötürənlər portalda qeydiyyatdan keçməklə ehtiyac duyulan sahələr üzrə əcnəbi mütəxəssislərin mövcudluğu barədə sorğu edə bilərlər. Sorğuda qeyd olunan meyarlara uyğun olan və fərdi məlumatlarının işəgötürənlərlə paylaşılmasına razılıq verən əcnəbi mütəxəssislər barədə məlumatlar işəgötürənlərə təqdim edilir.
Bundan başqa, portal istifadəçiləri proqramın şərtləri və tələbləri, proqram iştirakçılarını qiymətləndirmə meyarları, Azərbaycan və digər faydalı mövzular haqqında məlumatlarla təmin olunur.
Əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslər
Müvafiq sahə (və ya sahələr) üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssis olduğunu iddia edən əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslər proqramın qalibi olmaq üçün müraciət edə bilərlər.
Müraciət edən şəxsin yüksəkixtisaslı miqrant hesab olunmasının qiymətləndirilməsi zamanı, ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf siyasətinin prioritet istiqamətləri nəzərə alınmaqla, onun yüksəkixtisaslı mütəxəssis olmasını iddia etdiyi sahə üzrə bilik və bacarıqları, təcrübəsi, xarici dil bilikləri və maliyyə təminatı, qeyd edilənlərin daxili əmək bazarına müsbət töhfəsi dəyərləndirilir
Yüksəkixtisaslı Miqrant Proqramının qalibi olmaq istəyən əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxsin yüksəkixtisaslı miqrant hesab olunması aşağıdakı meyarlar və bu meyarlara müvafiq ballar üzrə qiymətləndirilir:
|
Meyarlar |
Qiymətləndirilir (bal ilə) |
1. Mütəxəssis olduğu sahədə təcrübəsi |
0 – 35 |
2. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətləri ilə uyğunluğu |
0 – 20 |
3. Təhsili |
0 – 15 |
4. Maliyyə təminatı |
5. Daxili əmək bazarına müsbət təsiri |
0 – 10 |
6. Xarici dil bilikləri |
0 – 5 |
Əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxsin yüksəkixtisaslı miqrant hesab olunması üçün keçid balı 70 (yetmiş) bal müəyyən edilmişdir

The Highly Skilled Migrant Program
The Highly Skilled Migrant Program was established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 6, 2024, in order to expand the pathways for highly skilled foreigners and stateless persons to engage in paid labor activity in the Republic of Azerbaijan. The program offers extensive opportunities for highly skilled migrants and their family members to come to Azerbaijan, live in the country, and engage in labor activities.
The pass.gov.az Highly Skilled Migrant Portal was developed to enable the acceptance and processing of applications submitted by program participants, through "one-stop shop" principle. Foreigners wishing to participate in the program can register through this portal and submit an application electronically, providing their education, work experience and other information.
The portal also provides various opportunities for business entities (employers) operating in the Republic of Azerbaijan. Employers can request the availability of foreign specialists in required fields by registering on the portal. Employers are provided with information about foreign specialists who meet the criteria specified in the survey and agree to share their personal information with employers.
In addition, portal users are provided with information about the terms and requirements of the program, criteria for evaluating program participants, as well as information about Azerbaijan, and other useful topics.
Foreigners and stateless persons
Foreigners and stateless persons who consider themselves experts in the relevant field (or fields) can apply to become a winner of the Highly Skilled Migrant Program.
When assessing whether an applicant is considered a highly skilled migrant, the applicant's knowledge and skills in the field in which he/she claims to be a highly skilled specialist, experience, foreign language skills and financial security, and the positive contribution of the above to the domestic labor market are evaluated, taking into account the priority directions of the country's socio-economic development policy.
The application of a foreigner and a stateless person who wants to be a winner of the Highly Skilled Migrant Program is evaluated according to the following criterias and the corresponding scores:
|
Criteria |
Assessed (By points) |
1. Experience in the field of expertise |
0 – 35 |
2. Alignment with the directions of socio-economic development of the country |
0 – 20 |
3. Education |
0 – 15 |
4. Financial security |
5. Positive impact on the domestic labor market |
0 – 10 |
6. Foreign language skills |
0 – 5 |
The passing score for a foreigner and stateless person to be considered a highly skilled migrant has been set at 70 (seventy) points.