Batumidə 28 may - Respublika Günü qeyd olundu
28 may - Respublika Günü münasibətilə ilə Azərbaycan Respublikasının Batumi şəhərindəki Baş Konsulluğu  tərəfindən təntənəli mərasim keçirildi.
Mərasimdə, Acarıstan Muxtar Respublikasınin Səhiyyə və Əhalinin Sosial Müdafiə naziri Nuqzar Surmanidze, Maliyyə və İqtisadiyyat naziri  Davit Baladze, Kənd-Təsərrüfatı naziri  Zaur Putkaradze, Təhsil, Mədəniyyət və İdman naziri Qiya Tavamaishvili, Batumi şəhər Şurasının deputatları, Acarıstan Muxtar Respublikası Hökuməti aparatının məsul əməkdaşları, Batumi Dövlət Universitetinin rektoru Merab Xalvaşi, Türkiyə Respublikasının Baş Konsulu Yasin Temizkan və Konsulluğunun əməkdaşları,  İran İslam Respublikasının Baş Konsulu Hossein Maşhadi, SOCAR-ın Gürcüstan nümayəndəliyinin Batumi şəhərindəki əməkdaşları, Poti limanı Kulevi terminalının əməkdaşları, M.F.Axundov adına Gürcüstan-Azərbaycan xeyriyyə cəmiyyətinin sədri Vidadi Axundov və Azərbaycan icmasının üzvləri, “AcaraTV”nin baş redaktoru Soso Sturua, Batumidə fəaliyyət göstərən digər icmaların nümayəndələri iştirak etdilər.
Mərasim hər iki ölkənin Dövlət Himnlərinin səslənməsi ilə başladı.
Mərasimin açılış nitqində Baş Konsul Rəşad İsmayılov 28 may 1918-ci ildə qəbul olunmuş "Müstəqillik Deklarasiyası" ilə müsəlman şərqində ilk dəfə dünyəvi demokratik Respublikanın qurulduğunu qeyd edərək, Azərbaycan Demokratik Respublikasının özünəməxsus parlamenti, hökuməti, ordusu, pul vahidi və digər dövlət rəmzləri mövcud olduğunu vurğulamışdır.
ADR-in mili dövlətçilik ənənələrinin bərpasında müstəsna rolunun olduğu barədə məlumat verilmiş, Respublikamızın öz müstəqilliyini 1991-ci ilin 18 oktyabr tarixində bərpa etdiyini bildirmişdir.
Ötən 20 il ərzində Respublikamız və dövlətçiliyimiz ağır sınaqlardan keçdiyini və 1988-ci ildən Azərbaycan xalqı, Respublikamız, Ermənistan işğalının qarşıdurması şəraitində yaşadığını bildirmişdir. Uzun illərdir ki baş verən münaqişənin əsas mahiyyəti, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunda erməni əhalisinin öz müqəddəratını təyin etmək bəhanəsilə, Azərbaycanın 20% torpaqlarını işğal edilmişdir.
Baş Konsul, 1993-cü ilin may-iyun aylarında yaranmış ciddi hökumət böhranı nəticəsində ölkədə vətəndaş müharibəsi, müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarandığını və Azərbaycan xalqı ən ağır günlərinə şahid olaraq, mövcud hökumətin dəyişdirilməsini tələb edərək, öz taleyini yenidən görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevə etibar etdiyini xüsusilə vurğulamışdır. Natiq bildirmişdir ki, təməli Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan zəruri iqtisadi islahatlar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müvəffəqiyyətlə davam etdirilir və Azərbaycan bu gün dünyada sürətlə inkişaf edən ölkə durumuna gəlmişdir.
Mərasimdə Acarıstan Muxtar Respublikasınin Səhiyyə və Əhalinin Sosial Müdafiə naziri Nuqzar Surmanidze , Respublika Günü münasibətilə ən xoş arzularını dilə gətirərək, Acarıstan Muxtar Respublikasınin Hökumət sədri Arcil Xabadzenin Azərbaycan xalqına ünvanlanan təbrik məktubunu oxumuşdur.
Sonra qonaqlara Azərbaycan və Gürcü musiqiçilərinin ifasında xüsusi hazırlanmış musiqi proqramı təqdim edildi.
Proqram çərçivəsində rəqs qrupu tərəfindən hazirlanmış “Sarı gəlin”rəqsi qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılandı.

A solemn ceremony dedicated to 28 May –the Day of Republic was held by the Consulate General of The Republic of Azerbaijan in Batumi
Minister of Health and Social Security of Ajara Autonomous Republic Nuqzar Surmanidze,Minister of Finance and Economy – Davit Baladze, Minister of Agriculture –Zaur Putkaradze,Minister of  Education,Culture and Sport Qiya Tavamaishvili,members of the city council of Batumi,senior officials of Goverment Office of Ajara,rector of Batumi State University Merab Xalvashi,Consul General of the Republic of Turkey Yasin Temizkan and other employees of consulate ,Consul General of Iran Islamic Republic Hossein Mashadi,employess of SOCAR Represantation in Georgia in Batumi,employees of Poti port Kulevi terminal,the Head of Georgian-Azerbaijan charity communication named M.F.Axundov Vidadi Akhundov,editor-in chief of Adjara TV Soso Sturua and the members of other communities in Batumi took part in the ceremony.
The ceremony began with national anthem of both countries.
In the opening speech Rashad Ismayilov Consul General noted that with the “Declaration of Independence” accepted in 1918,may 28 fisrt secular and democratic republic was created in Muslim East and emphasized that ADR had been its unique parlament,goverment,army,monetary unit and other state sumbols.
Informing about the special role of ADR in the restoration of national statehood  traditions he said that our Republic reinstated its independence in 1991,October 18.
Over past 20 years our republic and statehood faced with hard events and Azerbaijan people were forced by the Armenian occupation.The main reason of this conflict is that Armenian occupation of 20 percent territory of Azerbaijan under the pretext of make determination of Armenian People in Nagorni Karabakh region of Azerbaijan,he emphasized.
Consul General said that as a result of serious goverment crisis in 1993 on may-june  a threat of civil war and loss of independence occured.
As witnessof the worst days Azerbaijan people demanded to change current goverment and again confided their own destiny to outstanding stateman Haydar Aliyev.
Speaker noted that necessary economic reforms founded by Haydar Aliyev are continuing sucessfully bu Ilham Aliyev and  today Azerbaijan is the fast- growing country in the world.
Minister of Health and Social Security of Ajara Autonomous Republic Nuqzar Surmanidze congratulated Azerbaijan people on the occasion of the day Of Republic and read congratulation letter of Head of Government of Ajara Autonomous Republic Archil Xabadze addressed to Azerbaijan people.